27.07.2025 у 12:18

Відновлювана енергія вже дешевша за викопне паливо

За даними Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики (IRENA), понад 90% нових проєктів з відновлюваної енергетики є більш економічними в порівнянні з традиційними джерелами викопного палива. Про це повідомляє Reuters із посиланням на свіжий звіт агентства.

На кліматичному саміті ООН COP28 у 2023 році країни світу поставили за мету до 2030 року втричі збільшити потужності з відновлюваної енергетики — таких як сонячна та вітрова, щоб зберегти можливість утримання глобального потепління в межах 1,5 градуса Цельсія.

Основні цифри

У 2023 році у світі встановили 582 гігавати нових потужностей відновлюваної енергетики (сонце, вітер, вода, геотермальна енергія), що на майже 20% більше, ніж у попередньому році. При цьому 91% нових проєктів було дешевшими за альтернативи на базі викопного палива.

Переваги за витратами:

  • Сонячні фотоелектричні проєкти в середньому на 41% дешевші за найекономічніші газові електростанції.

  • Наземні вітрові електростанції — на 53% дешевші.

  • Вартість зберігання електроенергії знизилася на 93% з 2010 року.

Зниження вартості відновлюваних джерел відбувається завдяки:

  • технологічному прогресу,

  • збільшенню обсягів виробництва (економія на масштабі),

  • загостренню конкуренції на ринку.

Проте IRENA попереджає, що це зниження не гарантоване, бо існують фактори, які можуть уповільнити розвиток:

  • геополітичні напруженості,

  • торговельні мита,

  • дефіцит сировини або складнощі з постачанням.

Ці фактори можуть підвищити короткострокові витрати та сповільнити інвестиції.

«Завдяки вже працюючим об’єктам відновлюваної енергетики у 2024 році вдалося уникнути витрат на викопне паливо на суму близько 467 мільярдів доларів», — зазначив Франческо Ла Камера, генеральний директор IRENA.

«ВІДНОВЛЮВАНІ ДЖЕРЕЛА ЕНЕРГІЇ ВЖЕ НЕ ЛИШЕ ЕКОЛОГІЧНІ, А Й ДОРОГОВАРТІСНО ВИГІДНІ, ВІДКРИВАЮЧИ ЯСНИЙ ШЛЯХ ДО ДОСТУПНОГО, БЕЗПЕЧНОГО ТА СТАЛОГО ЕНЕРГОВИКОРИСТАННЯ».

Світ звертається до відновлюваної енергетики не тільки з причин кліматичного захисту, а й через економічну доцільність. Наразі питання полягає в тому, чи вдасться зберегти темпи розвитку в умовах зростаючої геополітичної та економічної невизначеності.


Назад до новин Наступний запис