21.07.2025 у 10:36

Помилки у вирощуванні покривних культур: що пішло не так?

Помилки у вирощуванні покривних культур можуть призвести не лише до відсутності агротехнічного ефекту, а й до погіршення стану поля. Хоча покривні культури стають дедалі популярнішими серед фермерів, їх неправильне використання може викликати фітосанітарні проблеми та несприятливі зміни в ґрунті. Як уникнути пасток і повністю реалізувати потенціал післяжнивних культур?

Покривні культури, залежно від способу висіву та виду, можуть бути цінним елементом сівозміни. Проте необдумане їх застосування — це прямий шлях до фітосанітарних проблем на конкретній ділянці. Помилки у вирощуванні покривних культур найчастіше пов’язані з недостатнім плануванням і ставленням до післяжнивних посівів як до менш важливих порівняно з основними культурами.

Що таке покривні культури і чому вони важливі?

Покривні культури — це види, які вирощуються не з метою отримання врожаю. Їх основне призначення:

  • захист ґрунту (зменшення вітрової та водної ерозії);

  • покращення структури ґрунту (проникнення коренів і їх виділення сприяють формуванню ґрунтових грудочок, розпушують ущільнений ґрунт, збагачують газовий склад ризосфери);

  • підвищення родючості (збільшення вмісту гумусу, покращення балансу органічної речовини, піднімання поживних речовин з глибших шарів, покращення водного режиму);

  • активізація ґрунтових мікроорганізмів.

Крім того, покривні культури підтримують біорізноманіття, є кормовою базою для бджіл і відповідають принципам регенеративного землеробства. Вони виконують функції міжсезонних культур, післяжнивних посівів та зелених добрив — тимчасово займають поле між основними посівами.

Вибір виду покривної культури залежить від її властивостей. Наприклад, бобові позитивно впливають на азотний баланс у ґрунті: за допомогою симбіотичних бактерій вони засвоюють атмосферний азот, а також зменшують його вимивання чи вивільнення в атмосферу.

У системах європейських агровиплат їх використання заохочується в межах еко-схем. Успіх можливий лише за умови правильного добору видів і обґрунтованого управління.

Найпоширеніші помилки — чого слід уникати?

Агротехнічні помилки

Найпоширеніша помилка — це невідповідність обраних покривних культур до ґрунтових, кліматичних умов або сівозміни. Занадто пізній висів, відсутність відповідного удобрення чи неправильна підготовка площі призводять до слабкого росту рослин, а отже — до незначного або відсутнього біологічного ефекту.

Для культур як-от гірчиця, фацелія, люпин або пелюшка надзвичайно важливий якомога раніший висів після збирання основного врожаю. Затримка з посівом — це пізні сходи, менша біомаса та нижча здатність до пригнічення бур’янів.

Фітосанітарні помилки

Часто трапляється неправильний підбір видів у сумішах. Якщо агротехнічні помилки мають короткотривалий ефект, то фітосанітарні — довготривалий. Деякі покривні культури можуть бути живильним середовищем для шкідників і патогенів основних сільськогосподарських рослин.

Так, рослини з родини капустяних (редька, гірчиця) є господарями для шкідників ріпаку і капустяних овочів. У них можуть зберігатися зимою капустяна муха, білокрилка, капустяна попелиця, ріпаковий пильщик. Вони також сприяють розвитку склеротиніозу, кили капусти, вертицильозу.

Це слід враховувати при коротко- і довгостроковому плануванні посівів. Якщо планується вирощування ріпаку — покривні культури з родини капустяних неприпустимі. Їх варто уникати навіть у сумішах.

Склеротиніоз також небезпечний для коренеплодів — буряка, моркви, пастернаку, петрушки.

На полях із численними нематодами варто застосовувати, наприклад, редьку олійну, гірчицю, фацелію, чорнобривці. Це допомагає зменшити популяції нематод, зокрема, бурякової галової нематоди.

Типи післяжнивних культур — не переплутайте!

Щоб уникнути помилок, важливо розрізняти типи покривних культур:

  • Підсіви — висіваються навесні разом з основною культурою, особливо ефективні на слабких ґрунтах (наприклад, сердела, конюшина).

  • Стерньові посіви — висіваються після збирання зернових, зернобобових. Використовуються як укривні культури або зелені добрива (фацелія, люпин, вика, гірчиця).

  • Озимі покривні культури — сіються з 15 серпня до 15 вересня. Їх приорюють або збирають навесні на корм (наприклад, горзовська або познанська суміші).

Вибір залежить від довжини вегетаційного періоду в регіоні, рівня опадів і структури посівів.

Хороші практики та підтримка: як безпомилково впроваджувати покривні культури?

Уникнути помилок допоможе хороша консультація або знання у фітопатології та ентомології. Також важливо дотримуватись добрих сільськогосподарських практик і користуватися програмами підтримки. Впровадження післяжнивних культур дозволяє відповідати вимогам озеленення й отримати виплати в межах агроекологічних програм.

Слід пам’ятати: хвороби сівозміни, що передаються через ґрунт і післяжнивні рештки, можуть потрапляти з покривних культур на основні. Щоб цього уникнути, необхідно робити видові паузи і глибоке приорювання. Не можна допускати розсівання покривних культур — вони можуть перетворитись на важковикорінні бур’яни.


Назад до новин Наступний запис